Den 10 oktober uppmärksammar Region Syd den internationella reumatikerdagen tillsammans med Reumatikerföreningen Helsingborg. Vi ses i Oxhallen för en dag med fokus på rörelse, rehab och hälsa.
Dagen är till för dig som lever med reumatisk sjukdom, för dig som är anhörig eller för dig som bara vill lära dig mer. Det är fri entré och hela familjen är välkommen!
Träffa experterna och ställ dina frågor
På plats finns reumatolog, fysioterapeut och personal från Reumatologen på Helsingborgs lasarett. Du kan också lyssna på föreläsare från Spenshult och träffa Stefan Balogh, legitimerad arbetsterapeut och auktoriserad klinisk sexolog. Passa på att ställa de frågor du funderat på.
Kom och träffa oss – och testa roliga aktiviteter
Vi finns på plats tillsammans med Reumatikerföreningen Helsingborg, Psoriasisföreningen och flera andra aktörer.
Under dagen kan du testa reumayoga med Min lilla vrå, värma händerna i paraffinbad, möta Eva Klang vid massagebänken, sticka med Garnkultur eller skapa i lera med Arborelius Keramik. Och glöm inte att prova lyckan i vårt lotteri – vi har laddat upp med fina priser!
För de yngsta
I barnhörnan kan barnen pyssla, läsa, leka i bollhavet, kasta ärtpåsar, gå tipsrunda och mycket mer. Mellan kl. 08.00 och 12.00 finns dessutom Helltown på Jutan, där barn och unga kan prova på skateboard. Utrustning finns att låna på plats.
Praktisk information
- Datum: Lördag 10 oktober
- Tid: 11.00–17.00
- Plats: Oxhallen, Helsingborg
- Entré: Fri entré
- Fika finns att köpa till självkostnadspris.
Dagen arrangeras av Unga Reumatiker Region Syd och Reumatikerföreningen Helsingborg, med ABF som medarrangör.
Kom för kunskapen, stanna för gemenskapen och gå hem med ny inspiration och verktyg för vardagen. Vi ses i Oxhallen!

